Forum Kilcock & Maynooth Strona Główna Kilcock & Maynooth
Tu znajdziesz informacje: Irlandia Ireland Kilcock Maynooth pokoje mieszkania domy praca
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Słownik pojęć

 
Odpowiedz do tematu    Forum Kilcock & Maynooth Strona Główna » Irlandia Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Słownik pojęć
Autor Wiadomość
Zasilacz
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2007
Posty: 63
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kilcock

Post Słownik pojęć
Opieka społeczna i podatki

CB1 CHILD BENEFIT 1,
jest to formularz, który składamy w rejonowym oddziale Social Welfare w celu uzyskania zasiłku na dziecko.

HRC
HABITUAL RESIDENCE CONDITION, czyli trzy warunki stałego zamieszkania. O tych trzech warunkach piszemy w haśle SWA.

FORM 12A
Formularz, w którym osoba po raz pierwszy podejmująca pracę w Irlandii prosi o podanie wysokości kredytów i limitów podatkowych w danym roku. Form 12A składa się w Revenue/irlandzkim urzędzie podatkowym. Jego pełna nazwa brzmi: Form 12A Application for a Certificate of Tax Credits and Standard Rate Cut-Off Point

FORM P50
Ten druk stosowany jest przy ubieganiu się o zwrot podatku z irlandzkiego urzędu podatkowego, kiedy obcokrajowiec decyduje się na stały powrót do ojczyzny. Po oficjalnym wypowiedzeniu świadczenia pracy, nasz pracodawca wręcza pracownikowi dokument P45. Wówczas należy pobrać z REVENUE i wypełnić formularz P50.

HIGHER RATE
Określenie stopy wyższej podatkowej. W chwili obecnej ej wysokość to 42%.

MATERNITY BENEFIT
Urlop macierzyński. W Irlandii płatny urlop macierzyński trwa 26 tygodni (okres bezpłatnego urlopu wynosi 12 tygodni). Na Zielonej Wyspie matka dziecka, jak i jego ojciec, może się ubiegać o bezpłatny, 14 tygodniowy urlop wychowawczy (PARENTAL LEAVE).

P12
Numer formularza, który wypełniają osoby potrafiące udowodnić, że nadpłaciły podatek w minionym roku podatkowym. Jest jeden warunek do spełnienia. W kolejnym roku podatkowym muszą kontynuować pracę w Irlandii. Dotyczy to podsumowania roku podatkowego dla pracowników w systemie PAYE(Pay As You Earn).

P45
Formularz, który dostajemy od pracodawcy z chwilą zakończenia pracy. W P45 zawarte jest podsumowanie naszych składek na ubezpieczenie społeczne/socjalne i zarobków w danym roku podatkowym. Z chwilą rozpoczęcia nowej pracy, formularz P45 trzeba przekazać nowemu pracodawcy.

P60
Dokument, odpowiednik polskiego PIT od pracodawcy, w którym nasz pracodawca wykazuje wysokość naszych zarobków, potrącenia na podatek od dochodu i składki PRSI w mijającym roku podatkowym.

PAYE
PAY AS YOU EARN/PŁAĆ KIEDY ZARABIASZ – system podatkowy obowiązujący w Irlandii. Jego podstawowym założeniem jest to, że pracodawca odlicza należny podatek od wynagrodzenia pracownika.

PRSI CONTRIBUTION
Są to składki płacone na ubezpieczenie społeczne przynajmniej przez okres ostatnich dwóch lat, potrącane z naszej pensji w każdym tygodnia. Mają wpływ podczas starań o różnego typu zasiłki (m.in. zasiłek dla bezrobotnych).

PPS
Po przyjeździe do Irlandii każdy imigrant musi odwiedzić PPS Records , Gordon House przy ulicy Amiens Street - Dublin 1 (Wydział Spraw Rodzinnych i Społecznych; lub inny rejonowy oddział Social Welfare), aby złożyć formularz w celu otrzymania numeru PPS (Personal Public Service) – irlandzkiego numeru identyfikacji podatkowej (odpowiednik polskiego numeru PESEL i NIP). Od tego momentu numer PPS należy podawać zawsze w sprawach związanych z podatkami, ubezpieczeniami, edukacją a nawet służbą zdrowia.

REVENUE/TAX OFFICE
Irlandzki odpowiednik polskiego urzędu skarbowego. Obie nazwy funkcjonują w powszechnym użyciu.

SOCIAL WELFARE
Pełna nazwa Department of Social Welfare and Family Affairs / Urząd do spraw rodzinnych i socjalnych.

SRCOP
Rozwinięciem tego skrótu jest: Standard Rate Cut-Off Point/Próg podatkowy. SRCOP określa sumę dochodu opodatkowaną na poziomie 20%. Powyżej poziomu progu podatkowego obejmie nas już 41% taksa.

STANDARD RATE
W systemie podatkowym PAYE określenie stopy podstawowej podatku, która wynosi obecnie 20%.

SWA
SOCIAL WELFARE ASSISTANCE / OPIEKA SPOŁECZNA. To określenie odnosi się do dziedziny opieki społecznej w Irlandii nad osobami pozostającymi bez pracy i w ciężkiej sytuacji materialnej. Polacy będą objęci taką opieką z chwila udokumentowania, że przebywają na terytorium Republiki Irlandii min. 2 lata, pracowali (a więc płacili podatki i składki na ubezpieczenie społeczne) i zamierzają w tym kraju pozostać.

VRT
VEHICLE REGISTRATION TAX – podatek od rejestracji pojazdów. Każdy nowy samochód musi mieć opłacony VRT w momencie pierwszej rejestracji. Rejestracji dokonuje się w specjalnie do tego powołanych oddziałach urzędu skarbowego / Revenue: Vehicle Registration Office/Urzędach Rejestracyjnych.


Post został pochwalony 0 razy
Pią 17:28, 06 Lip 2007 Zobacz profil autora
Zasilacz
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2007
Posty: 63
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kilcock

Post
Prowadzenie własnej działalności

BOND
Ubezpieczenie, rodzaj zabezpieczenia finansowego, gwaranta finansowego na wypadek przyszłych kar w związku z nieterminowymi płatnościami podatku przez firmę, która nie ma dyrektora – rezydenta w Irlandii (szerzej o tym w artykule ABC Działalności gospodarczej).

CRO
CENTRAL REGISTRATION OFFICE biuro w którym zarejestrujemy firmę. W Dublinie CRO mieści się przy Parnell Street.

SELF EMPLOYMENT
SAMOZATRUDNIENIE. Osoba, która decyduje się na pracę w Irlandii w formie samo zatrudnienia, to SELF EMPLOYER.

TR1
Druk TAX REGISTRATION 1, wypełnia go i składa w Revenue self employer. W ten sposób automatycznie osoba ta wprowadzona jest do systemu podatku dochodowego, jak też podatku VAT (podatku od towarów i usług).


Post został pochwalony 0 razy
Pią 17:31, 06 Lip 2007 Zobacz profil autora
Zasilacz
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2007
Posty: 63
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kilcock

Post
Komunikacja

DART
czyli Dublin Area Rapid Transit (Błyskawiczny Przejazd w Strefie Dublina), to kolej miejska. DART kursuje wzdłuż wybrzeża morskiego na którym usytuowany jest Dublin.

ESB
Electricity Supply Board nazwa kompanii, która dostarcza użytkownikom energię elektryczną.

GARDA
Garda Síochána – z języka gaelickiego – Strażnicy Pokoju. To formacja zajmująca się zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w Republice Irlandii. W chwili obecnej irlandzka Garda współpracuje ze służbami bezpieczeństwa strzegącymi prawa i porządku w innych państwach, jak również z Europolem i Interpolem, służbami, które zajmują się zwalczaniem przestępczości międzynarodowej.

IARNROD EIREANN
To nazwa kolei irlandzkiej.

IGB
Irish Gas Board (irlandzka nazwa: Bord Gais Eireann), to firma dostarczająca gaz ziemny.

LUAS
To nazwa popularnego, dublińskiego tramwaju. W Dublinie tramwaje kursują po dwóch liniach; pierwsza od stacji Connolly (centrum miasta) do Tallaght; druga od przystanku ST. Stephen’s Green (Dublin 2) do stacji końcowej Sandyford


Post został pochwalony 0 razy
Pią 17:32, 06 Lip 2007 Zobacz profil autora
Zasilacz
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2007
Posty: 63
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kilcock

Post
Prawo pracy i zatrudnienie

FAS
URZĄD DS. SZKOLEŃ I ZATRUDNIENIA(angielska nazwa to TRAINING AND EMPLOYMENT AUTHORITY). FAS jest irlandzkim odpowiednikiem polskiego Urzędu Pracy. Naczelnym zadaniem jakie FAS realizuje jest znajdywanie pracy dla osób bezrobotnych. Zadaniem FÁS jest zapewnienie szerokiej gamy usług na rynku pracy w Irlandii.

HEALTH AND SAFETY
Pod tym pojęciem kryją się kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy (naszym, polskim BHP).

HOLIDAYS AND PUBLIC HOLIDAYS (BANK HOLIDAYS)
Urlop i dni wolne od pracy. Każdy pracownik od pierwszego dnia zatrudnienia nabywa prawo do urlopu. W Irlandii jest kilka dni ustawowo wolnych od pracy, płatnych w wymiarze 8 godzin, niezależnie od liczby przysługujących dni urlopu z racji stażu w danej firmie. Oto dni Bank of Holidays: 1 styczeń; Dzień Św. Patryka/St. Patrick Day (święto narodowe Irlandii) – 17 marzec; EASTERN MONDAY – Poniedziałek Wielkanocny; pierwszy poniedziałek maja; pierwszy poniedziałek czerwca; pierwszy poniedziałek sierpnia; ostatni poniedziałek października; 25 grudzień – Boże Narodzenie (Christmas); 26 grudnia – Dzień św. Szczepana męczennika – St. Sterhen’s Day.

PAY FREQUENCY
Sposób/częstotliwość wypłaty; jest to termin na jaki pracownik umówił się ze swoim pracodawcą, że będzie otrzymywał wynagrodzenie za świadczoną pracę. Pracownik może otrzymać: WEEKLY PAY – tygodniówkę ; FORTNIGHTLY – wypłatę co dwa tygodnie ;MONTHLY PAY – pensję comiesięczną.

PAYSLIP
Odcinek wypłaty, który pracodawca jest zobowiązany przekazać pracownikowi z chwilą wypłacenia poborów.

PRSI
PAY RELATED SOCIAL INSURANCE, to nic innego jak ubezpieczenie społeczne. PRSI to 4% od całego dochodu, z wyłączeniem pierwszych 127 euro w danym tygodniu.

SIPTU
SERVICES, INDUSTRIAL, PROFESSIONAL and TECHNICAL UNION jest nazwa największej centrali związkowej w Irlandii. Obok SIPTU, drugim co do wielkości związkiem zawodowym jest BATU (branżowy związek zawodowy).

TERMS of EMPLOYMENT
Warunki zatrudnienia, które ustala z pracownikiem pracodawca. Nie mogą one w żadnym wypadku gorsze od warunków zawartych w irlandzkim Kodeksie Pracy.

WAGES
Wynagrodzenie za pracę (w Irlandii używane jest też określenie salery – płaca).


Post został pochwalony 0 razy
Pią 17:38, 06 Lip 2007 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Kilcock & Maynooth Strona Główna » Irlandia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin